Luma, trådløs fjernbetjening
En trådløs fjernbetjening, der gør det muligt at teste og pause sammenkoblede LUMA-alarmer uden at bruge stige eller stol. Du kan også hurtigt finde den alarm, der er blevet aktiveret.
Alarmér én, alarmér alle – fjernbetjeningen fungerer sammen med LUMA-systemets trådløse seriekobling og gør det lettere at håndtere alarmer i hele hjemmet. Kan kombineres med andre LUMA-enheder, såsom røgalarmer, varmealarmer og kuliltealarmer.
Med Luma Hub (sælges separat) kan systemet forbindes til Smart Life-appen og sende notifikationer til mobilen. Batteri med op til 3 års levetid medfølger.
Tekniske data
| SKU | 604032 |
|---|---|
| Radio Frekvens | 868 MHz |
| Seriekoblet | Ja |
| Udskifteligt batteri | Ja |
| Batteri liv | 3 år |
| Temperatur område | -10 °C / +55 °C |
| Pausefunktion | Ja |
| Strømkilde | CR2450 |
| Certificering | CE |
| Strømkilde | DC3V (1xCR2450) |
| Model | RC350 |
| Statistisk nummer | 8531900000 |
| Produktserie | Luma System |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Common questions
Hvordan tester jeg Luma-systemet?
Du kan teste røgalarmerne på flere måder – afhængigt af hvilket tilbehør du har:
- Direkte på enheden: Tryk på testknappen for at kontrollere, at alarmen virker.
- Via appen: Hvis du har GW650-hubben installeret og tilsluttet Smart Life-appen, kan du teste røgalarmerne via appen – også flere på én gang.
- Med fjernbetjening (tilbehør): Har du fjernbetjeningen tilsluttet systemet, kan du teste alle sammenkoblede alarmer med ét tryk.
🔔 Anbefaling: Test dine røgalarmer én gang om måneden for at sikre, at alt fungerer som det skal.