Luma, trådløs varmealarm
En trådløs varmealarm, der reagerer ved høje temperaturer (54–65 °C) og er velegnet i rum, hvor røgalarmer kan give fejlalarmer, som køkken, garage, loft og bryggers. Kan seriekobles med op til 40 LUMA-enheder via 868 MHz.
Alarmér én, alarmér alle – kombiner med andre LUMA-enheder, såsom røgalarmer og kuliltealarmer, for et sammenkoblet varslingssystem i hjemmet.
Med Luma Hub (sælges separat) kan alarmen forbindes til Smart Life-appen og sende notifikationer til mobilen. Indbygget batteri med op til 10 års levetid.
Tekniske data
| SKU | 604033 |
|---|---|
| Radio Frekvens | 868 MHz |
| Seriekoblet | Ja |
| SundaHus | Ja |
| Udskifteligt batteri | Nej |
| Batteri liv | 10 år |
| Temperatur område | -10 °C / +65 °C |
| Pausefunktion | Ja |
| Strømkilde | CR123A |
| Detektionsprincip | Termistor |
| Certificering | BS 5446-2:2003 |
| Strømkilde | 3V |
| Model | HA450 |
| Statistisk nummer | 8531103000 |
| Produktserie | Luma System |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
En varmealarm er et supplement til røgalarmer i rum, hvor røg, støv eller fugt kan give fejlalarmer. Den reagerer på temperaturstigning i stedet for røg og er derfor velegnet til køkken, garage, loft og bryggers.
Funktioner og anvendelse
Varmealarmen registrerer temperaturer mellem 54 og 65 °C og aktiverer alarm, når temperaturen når alarmniveauet. Via LUMA-systemets trådløse seriekobling kan alarmen forbindes med andre enheder i systemet, så alle alarmer aktiveres samtidig. Op til 40 LUMA-enheder kan seriekobles via 868 MHz.
Alle produkter i LUMA-systemet kan forbindes trådløst – med eller uden hub – og skabe et sammenkoblet varslingssystem i hjemmet. Kombiner eksempelvis med LUMA røgalarmer eller kuliltealarmer.
Tryghed og kvalitet
Varmealarmen har et indbygget batteri med op til 10 års levetid og kan monteres med skruer eller medfølgende 3M-tape. Med Luma Hub (sælges separat) kan alarmen forbindes til Smart Life-appen.