Luma, trådløs sirene, 230V
En trådløs sirene, der forstærker alarmer fra røgalarmer, varmealarm og kuliltealarmer med kraftig lydsignal og blinkende lys. Tilsluttes direkte til en 230V-stikkontakt og har batteribackup ved strømafbrydelse.
Fungerer både alene og sammen med andre LUMA-produkter. Når én alarm aktiveres, aktiveres alle. Kan seriekobles med op til 40 enheder via 868 MHz.
Med Luma Hub (sælges separat) kan sirenen forbindes til Smart Life-appen og sende notifikationer.
Tekniske data
| SKU | 604034 |
|---|---|
| Radio Frekvens | 868 MHz |
| Seriekoblet | Ja |
| Temperatur område | -10 °C / +40 °C |
| Strømkilde | 230V with battery backup |
| Certificering | CE |
| Strømkilde | AC100-240V, 50Hz/60Hz |
| Model | SF355 |
| Statistisk nummer | 8531900000 |
| Produktserie | Luma System |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
En trådløs sirene fungerer som en supplerende alarmenhed ved at forstærke alarmer fra røgalarmer, varmealarm og kuliltealarmer. Kombinationen af kraftig lyd og blinkende lys gør alarmen tydelig i flere rum.
Funktioner og anvendelse
Sirenen udsender en lyd på 95 dB og blinkende lys, når en tilsluttet enhed aktiveres. Den indbyggede repeater videresender alarmsignaler og øger systemets rækkevidde.
Sirenen tilsluttes direkte til en 230V-stikkontakt og har batteribackup i op til fire timer.
Alle LUMA-produkter kan forbindes trådløst – med eller uden hub.
Tryghed og kvalitet
Kan seriekobles med op til 40 LUMA-enheder via 868 MHz. Kan forbindes til Smart Life via Luma Hub.