En kolmonoxidvarnare med LCD-display som varnar vid farliga nivåer av kolmonoxid i luften. Lämplig för bostäder, husbil, husvagn och båt och levereras med 3-årsbatteri. Enkel montering med 3M-tejp.
Specifikation
| Art. nr. | 604024 |
|---|---|
| Larmsignal | ≥ 85 dB / 3 m |
| Seriekopplingsbar | Nej |
| Utbytbart batteri | Ja |
| Temperaturområde | -10 °C / +40 °C |
| Pausfunktion | Ja |
| Strömkälla | 2 X AA |
| Detektionstyp | Kolmonoxid |
| Certifiering | CE, EN 50291-1:2018, EN50291-2:2019 |
| Strömkälla | 2 x AA 1,5 V Alkaline LR6 |
| Modell | CA108 |
| Statistiknummer | 8531103000 |
| IEC std | LR6 |
| E-nummer | 6304169 |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
Dokument för nedladdning
Kolmonoxiddetektor – Ditt skydd mot den osynliga faran
Kolmonoxidvarnaren reagerar på förhöjda nivåer av kolmonoxid, en färglös, luktfri och smaklös gas som uppstår vid ofullständig förbränning. LCD-displayen visar aktuell CO-nivå och larmstatus. Larmminnesfunktionen gör det möjligt att se om varnaren har registrerat höga nivåer under de senaste 48 timmarna.
Produkten har testknapp och pausfunktion samt indikator för batteribyte. Installationen kan göras med medföljande 3M-tejp.
Trygghet och kvalitet
Kolmonoxidvarnaren levereras med 3-årsbatteri, är testad enligt EN 50291-1:2018 och EN 50291-2:2019 och levereras med 5 års garanti. Godkänd för användning i bostad, husbil, husvagn och båt.
Gasen bildas vid ofullständig förbränning
En kolmonoxidvarnare ger tidig varning vid farliga nivåer av kolmonoxid i inomhusluft. Den är särskilt viktig i rum med bränsledrivna värmekällor eller apparater och kan användas i bostäder, fritidsboenden och fordon där gas eller bränsle används.
Den farliga gasen kan komma från en rad olika källor, så som:
- Fotogendrivna apparater
- Oljepannor
- Gasugnar
- Igentäppta skorstenar
- Grillar
- Läckage från garage
Eftersom kolmonoxid kan tränga genom väggar kan du dessutom utsättas för fara om en granne har ett utsläpp.
Placering och rekommendationer:
- Installera kolmonoxiddetektorer mellan 1 och 3 meter från varje bränsledriven apparat.
- Komplettera gärna med detektorer i vardagsrum och sovrum – där du och din familj spenderar mest tid.
En CO-varnare är en livsviktig investering för ditt hem och ger dig trygghet mot en gas som varken syns, luktar eller smakar.