En seriekopplingsbar brandvarnare med optisk detektion och förseglat 10-årsbatteri som ger varning i hela hemmet när en enhet aktiveras. Brandvarnaren kommunicerar trådlöst via 868 MHz och kan kopplas samman med upp till 12 enheter.
Specifikation
| Art. nr. | 601160 |
|---|---|
| Larmsignal | ≥ 85 dB / 3 m |
| Sändningsfrekvens | 868 MHz |
| Seriekopplingsbar | Ja |
| Utbytbart batteri | Nej |
| Livslängd batteri | 10 år |
| Temperaturområde | -10 °C / +40 °C |
| Pausfunktion | Ja |
| Strömkälla | DC3V lithium |
| Detektionstyp | Optisk detektionskammare |
| Certifiering | EN 14604 |
| Modell | SA703 |
| Statistiknummer | 8531103000 |
| IEC std | CP605050 |
| Produktserie | Pebble |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
Dokument för nedladdning
Beskrivning
Trygghet i hemmet
Seriekopplade brandvarnare gör att du får en varning i hela bostaden när rök upptäcks. Pebble Link är utvecklad för att skapa ett sammankopplat brandskydd där alla enheter larmar samtidigt om en brand uppstår. Det gör att larmet kan höras oavsett var i hemmet branden startar.
Funktioner och användning
Pebble Link är en optisk brandvarnare som kan kopplas samman trådlöst med upp till 12 enheter via 868 MHz. Det förseglade litiumbatteriet har en livslängd på upp till 10 år, vilket innebär att batteribyten inte behövs under produktens livstid. Test- och pausfunktion gör det möjligt att kontrollera funktionen och tillfälligt tysta oönskade larm. Montering kan ske med medföljande 3M-tejp eller med skruv. Ett dammskydd skyddar detektorn under byggnation och renovering.
Trygghet och kvalitet
Pebble Link är testad och godkänd enligt EN 14604:2008 samt uppfyller CE-, RED-, RoHS- och Reach-krav. Enheten är testad i röktunnel för att säkerställa korrekt kalibrering.