En PFAS-fri skumsläckare på 9 liter för miljöer där både inredning, papper och brännbara vätskor kan börja brinna, till exempel garage, verkstad eller båt. Levereras med väggfäste och är godkänd enligt SS-EN3.
Specifikation
| Art. nr. | 600299 |
|---|---|
| Släckmedel | Skum |
| Effektivitetsklass | 27A 233B |
| Brandklass | AB |
| Temperaturområde | 0 °C / +60 °C |
| Storlek släckare | 9 L |
| Arbetstryck | 12 Bar |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Certifiering | EN3-7, CE, Wheelmark |
| Modell | FE9HR-B |
| Cylindermaterial | Stål |
| Drivgas | Kvävgas |
| Statistiknummer | 8424100080 |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
Dokument för nedladdning
Beskrivning
I verkstad, garage, industri och marina miljöer kan brand uppstå i både material som inredning, papper och textilier samt i vätskor som kan fatta eld. I sådana miljöer används skumsläckare för att kunna hantera olika typer av brandförlopp.
Funktion och användning
Det PFAS-fria skumsläckmedlet består av en blandning av skumkoncentrat och vatten. Vid användning lägger sig skummet som en hinna över branden och förhindrar tillförseln av syre. Skumkoncentratet påverkar även släckvattnets ytspänning så att det lättare kan tränga in i det brinnande materialet. Skummet har en kylande och kvävande effekt som kan förhindra återantändning. Släckaren kan användas vid bränder i elektriska installationer upp till 1000V, med ett säkerhetsavstånd på minst 1 meter.
Trygghet och kvalitet
Levereras med väggfäste. Effektivitetsklass 27A 233B. Certifiering: SS-EN3, CE och Wheelmark. Temperaturområde 0 °C till +60 °C.
vår trygghetsgaranti
- få en ny släckare om faran är famme
Med en vision om ett tryggt Sverige där ingen far illa i brandolyckor tar vi ansvar för det vi kan bäst. Om olyckan är framme och du tvingas använda din brandsläckare inom 5 år från köptillfället så får du därför en ny släckare av oss, helt kostnadsfritt!