En 4 kg pulversläckare för hem och fordon som kan användas vid bränder i trä, papper och textilier, brännbara vätskor eller gas. Lämplig för husvagn, fritidsbåt, traktor, truck och andra fordon. Väggfäste ingår för montering. Fordonshållare finns som separat tillbehör.
Specifikation
| Art. nr. | 600159 |
|---|---|
| Släckmedel | Pulver |
| Effektivitetsklass | 27A 233B C |
| Brandklass | ABC |
| Temperaturområde | -30 °C / +60 °C |
| Storlek släckare | 4 kg |
| Tömningstid | 17 s |
| Arbetstryck | 15 Bar |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Certifiering | EN3-7, CE, Wheelmark |
| Modell | PE4HR-A |
| Cylindermaterial | Stål |
| Drivgas | Kvävgas |
| Statistiknummer | 8424100080 |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
Dokument för nedladdning
Beskrivning
Pulversläckare är den vanligaste typen av brandsläckare i hemmet och används också i garage och fordon. Den här 4 kg-släckaren passar där du vill ha en mindre släckare som kan placeras nära där en brand kan uppstå, till exempel i garage, husvagn, fritidsbåt, traktor eller truck.
Funktion och användning
Pulver är ett släckmedel som kan användas vid flera typer av bränder och används därför ofta när en och samma släckare ska fungera i olika miljöer. Den fungerar även i kalla utrymmen som förråd, garage och fordon.
Pulver används för bränder i klass A, B och C. Släckaren är avsedd för temperaturer från –30 °C till +60 °C.
Effektivitetsklass 27A 233B C. Certifiering: EN3-7, CE och Wheelmark. Väggfäste ingår för montering. Fordonshållare finns som separat tillbehör.
vår trygghetsgaranti
- få en ny släckare om faran är famme
Med en vision om ett tryggt Sverige där ingen far illa i brandolyckor tar vi ansvar för det vi kan bäst. Om olyckan är framme och du tvingas använda din brandsläckare inom 5 år från köptillfället så får du därför en ny släckare av oss, helt kostnadsfritt!