Pebble, røgalarmer
Pebble er en stilren røgalarm designet af Lars Wettre med inspiration fra naturens bløde former. Den passer naturligt ind i hjemmet og reagerer hurtigt på røg med en tydelig alarm, når det virkelig gælder.
Tekniske data
| SKU | 601107 |
|---|---|
| Alarm lydstyrke | ≥ 85 dB / 3 m |
| Seriekoblet | Nej |
| SundaHus | Ja |
| Udskifteligt batteri | Ja |
| Batteri liv | 1 år |
| Temperatur område | -10 °C / +40 °C |
| Strømkilde | 9V |
| Detektionsprincip | Optisk detektionskammer |
| Certificering | EN 14604 |
| Strømkilde | 9V |
| Model | SA700 |
| Statistisk nummer | 8531103000 |
| Produktserie | Pebble |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
Pebble er designet af Lars Wettre med inspiration fra naturen. Det diskrete og elegante design gør, at røgalarmen falder naturligt ind i hjemmet, samtidig med at den bidrager til øget tryghed.
Hurtig advarsel, når det gælder
Pebble er en optisk røgdetektor, som reagerer hurtigt på røgudvikling og advarer med en kraftig alarm. Det giver dig mulighed for at reagere i tide.
Nem i hverdagen
Røgalarmen er udstyret med testfunktion og giver automatisk besked, når det er tid til at skifte batteri. En batterisikring sikrer, at den ikke kan monteres uden batteri, hvilket reducerer risikoen for forkert installation. Batteri medfølger.
Sikker og godkendt
Pebble er testet og godkendt i henhold til CE og EN 14604 og fungerer pålideligt ved temperaturer fra –10 °C til +40 °C, hvilket gør den til et sikkert valg til hjemmets forskellige rum.