Kuliltealarm med LCD
En kuliltealarm med LCD-display, der advarer ved farlige niveauer af kulilte i luften. Egnet til bolig, autocamper, campingvogn og båd og leveres med 3-års batteri. Nem montering med 3M-tape.
Tekniske data
| SKU | 604024 |
|---|---|
| Alarm lydstyrke | ≥ 85 dB / 3 m |
| Seriekoblet | Nej |
| Udskifteligt batteri | Ja |
| Temperatur område | -10 °C / +40 °C |
| Pausefunktion | Ja |
| Strømkilde | 2 X AA |
| Detektionsprincip | Kuldioxid |
| Certificering | CE, EN 50291-1:2018, EN50291-2:2019 |
| Strømkilde | 2 x AA 1,5 V Alkaline LR6 |
| Model | CA108 |
| Statistisk nummer | 8531103000 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
En kuliltealarm giver tidlig advarsel ved farlige niveauer af kulilte i indeluften. Den er særligt relevant i rum med brændselsdrevne varmekilder eller apparater og kan anvendes i bolig, fritidsbolig og køretøjer.
Funktion og anvendelse
Kuliltealarmen reagerer på forhøjede niveauer af kulilte. LCD-displayet viser CO-niveau og alarmstatus. Alarmhukommelsen gør det muligt at se, om der er registreret forhøjede niveauer inden for de sidste 48 timer.
Produktet har testknap, pausefunktion og batteriindikator. Installation kan foretages med 3M-tape. Enheden bør installeres 1–3 meter fra brændselsdrevne apparater.
Sikkerhed og kvalitet
Produktet opfylder EN 50291-1:2018 og EN 50291-2:2019 og leveres med 3-års batteri og 5 års garanti. Godkendt til bolig, autocamper, campingvogn og båd.