Gasalarm, 12V + 230V
En gasalarm, der registrerer brændbare gasser som flaskegas, naturgas og bygas. Kan tilsluttes 12V eller 230V med medfølgende adapter og er beregnet til bolig, fritidsbolig og campingvogn eller autocamper.
Tekniske data
| SKU | 604022 |
|---|---|
| Alarm lydstyrke | ≥ 85 dB / 3 m |
| Seriekoblet | Nej |
| Udskifteligt batteri | Nej |
| Temperatur område | -10 °C / +55 °C |
| Pausefunktion | Ja |
| Strømkilde | 230V |
| Detektionsprincip | Gas |
| Certificering | EN 50194-1:2009 |
| Strømkilde | 220-240V AC /50 Hz eller 12V-24V DC |
| Model | GA102 |
| Statistisk nummer | 8531103000 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
En gasalarm gør det muligt at opdage lækage af brændbare gasser i tide og reducere risikoen for ulykker i bolig og fritidsbolig. Produktet er beregnet til indendørs brug i tørre rum og kan anvendes i hjem, sommerhus, campingvogn og autocamper.
Funktion og anvendelse
Gasalarmen registrerer flaskegas (LPG), naturgas (LNG) og bygas. Når gasniveauet når alarmniveau, aktiveres en alarm. Enheden kan tilsluttes direkte til 12V eller til 230V via medfølgende adapter.
Produktet har testfunktion, pausefunktion og LED-statusindikatorer. Relæudgang gør det muligt at tilslutte ekstern sirene eller ventil. Tamperalarm advarer ved manipulation.
Installationen afhænger af gastype, med placering nær loftet for naturgas og nær gulvet for flaskegas.
Sikkerhed og kvalitet
Produktet er CE-mærket og testet i henhold til EN 50194-1:2009. Leveres med 5 års garanti.