Brandslukker 6kg pulver, blå/silver
Blå 6 kg pulverslukker i Design by Housegard-serien med effektivitetsklasse 55A 233B C. Pulver er det mest almindelige slukningsmiddel i hjemmet, fordi det kan slukke flere typer brande. Beregnet til boligmiljø, hvor slukkeren placeres synligt og let at nå. Vægbeslag medfølger.
Tekniske data
| SKU | 600384 |
|---|---|
| Slukkekmiddel | Pulver |
| Effektivitetsklasse | 55A, 233B, C |
| Brandklasse | ABC |
| Temperatur område | -30°C / +60 °C |
| Mængde | 6 kg |
| Tømningstid | 22s |
| Arbejdstryk | 15 Bar |
| Kastelengde | 4-6m |
| Certificering | CE |
| Cylindermateriale | PE6HR-D |
| Drivgas | Nitrogen |
| Statistisk nummer | 8424100080 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
Denne brandslukker indeholder 6 kg ABC-pulver og er beregnet til brug i boliger. Den kan placeres i eksempelvis entréen tæt på hoveddøren, i garage eller andre steder i hjemmet, hvor den er let at nå, hvis der opstår brand.
Placering i boligmiljø
Brandslukkere er normalt røde for at være lette at genkende i en nødsituation. Design by Housegard-serien er udviklet til hjem, hvor brandsikring bliver en naturlig del af indretningen. Den blå farve med sølvdetaljer gør det muligt at placere slukkeren synligt i boligen, samtidig med at den er let at finde, når den skal bruges.
Funktion og anvendelse
Slukkeren indeholder ABC-pulver, som bryder brandens kemiske reaktion og kvæler ilden ved at reducere ilttilførslen. Den kan anvendes ved brande i faste materialer, brændbare væsker og gasser. Ved brande i elektriske installationer op til 1000 volt skal der holdes mindst én meters sikkerhedsafstand.
Sikkerhed og kvalitet
Brandslukkeren er CE-certificeret og testet til brug i temperaturer mellem −30 °C og +60 °C. Vægbeslag medfølger til montering.
5 ÅRS TRYGHEDSGARANTI
– FÅ EN NY SLUKKER, HVIS FAREN ER NÆR
Hvis ulykken er ude og du er tvunget til at bruge din brandslukker inden 5 år fra købstidspunktet, så giver vi dig en helt ny.