Brandslukker pulver 6 kg, hvid
Hvid pulverslukker 6 kg til hjemmet. Pulverslukkere er den mest almindelige type brandslukker i boliger, fordi den kan slukke de fleste typer brande, som kan opstå i hjemmet. Det hvide design gør, at slukkeren passer ind i hjemmemiljøet og er en populær indflytningsgave. Vægbeslag medfølger.
Tekniske data
| SKU | 600169 |
|---|---|
| Slukkekmiddel | Pulver |
| Effektivitetsklasse | 55A 233B C |
| Brandklasse | ABC |
| Temperatur område | -30 °C / +60 °C |
| Mængde | 6 kg |
| Tømningstid | 22 s |
| Arbejdstryk | 15 Bar |
| Kastelengde | 5-8 m |
| Certificering | CE |
| Model | PE6HR-A |
| Cylindermateriale | Stål |
| Drivgas | Nitrogen |
| Statistisk nummer | 8424100080 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Detaljer
Denne 6 kg pulverslukker er beregnet til brug i boliger og skal placeres, hvor den er let at nå, hvis der opstår brand, for eksempel i entréen nær hoveddøren, i køkkenet eller i garage. Det hvide design gør, at slukkeren passer ind i hjemmemiljøet og derfor ofte vælges af personer, der ønsker, at brandsikringen passer til indretningen.
Funktion og anvendelse
Pulverslukkere er et populært valg i boliger, fordi de kan slukke flere forskellige typer brande, som kan opstå i hjemmet, for eksempel i møbler, tekstiler, madlavning eller brandfarlige væsker. Slukningsmidlet kvæler ilden og bryder brandens kemiske reaktion. Slukkeren kan også anvendes ved brande i elektriske installationer op til 1000 volt med mindst én meters sikkerhedsafstand.
Med 6 kg slukningsmiddel har slukkeren høj slukkekapacitet og kan bruges til at håndtere større brande i boligmiljø.
Tryghed og kvalitet
Brandslukkeren er CE-certificeret og testet til brug i temperaturer mellem −30 °C og +60 °C. Vægbeslag medfølger til sikker montering i hjemmet.