Firephant, røgalarm
En optisk røgalarm med 10-års batteri, som betyder, at du ikke behøver at skifte batteri i alarmens levetid. Alarmen har automatisk kalibrering samt test- og pausefunktion. Firephant er designet af industridesigneren Lars Wettre.
Tekniske data
| SKU | 601174 |
|---|---|
| Alarm lydstyrke | ≥ 85 dB / 3 m |
| Seriekoblet | Nej |
| Udskifteligt batteri | Ja |
| Batteri liv | 10 år |
| Temperatur område | 0 °C / +45 °C |
| Pausefunktion | Ja |
| Strømkilde | CR123A |
| Detektionsprincip | Optisk detektionskammer |
| Certificering | EN 14604 |
| Strømkilde | CR123A |
| Model | SA800S |
| Statistisk nummer | 8531103000 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
Tryghed i hjemmet
Firephant er udviklet til at give stabil brandsikring over tid. Den optiske detektor reagerer på røgudvikling og giver tidlig advarsel ved brand. Batteriet holder i op til 10 år, så du ikke behøver at skifte batteri i alarmens levetid.
Funktioner og anvendelse
Røgalarmen har automatisk kalibrering, som justerer detektorens følsomhed over tid for at sikre korrekt funktion. Den store metal-knap gør det nemt at teste alarmen og bruge pausefunktionen.
Firephant er designet af industridesigneren Lars Wettre og har en mat, buet form, som passer ind i boligens rum.
Sikkerhed og kvalitet
Firephant opfylder EN 14604 og er CE-godkendt. Produktet har 5 års garanti.