Brandslukker pulver, 12 kg
Denne pulverslukker er beregnet til større virksomheder som industri, værksteder og søfart, hvor der kræves høj slukningskapacitet. Slukningsmidlet kan håndtere flere brandtyper og fungerer også i kolde miljøer. Vægbeslag medfølger.
Tekniske data
| SKU | 600144 |
|---|---|
| Slukkekmiddel | Pulver |
| Effektivitetsklasse | 55A 233B C |
| Brandklasse | ABC |
| Temperatur område | -30 °C / +60 °C |
| Mængde | 12 kg |
| Tømningstid | 32 s |
| Arbejdstryk | 15 Bar |
| Kastelengde | 4-6 m |
| Certificering | EN3-7, CE, Wheelmark |
| Model | PE12-HR-A |
| Cylindermateriale | Stål |
| Drivgas | Nitrogen |
| Statistisk nummer | 8424100080 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
Pulverslukkeren er udviklet til steder, hvor en brand hurtigt kan brede sig og kræver mere slukningsmiddel, eksempelvis tankstationer, lagre og inden for skibsfart. Denne størrelse anvendes ikke i private hjem, hvor mindre slukkere normalt benyttes.
Slukning og anvendelse
Pulver kan bruges ved flere typer brande og fungerer også i kolde og udsatte områder ned til –30 °C. Effektivitetsklassen 55A 233B C bygger på standardiserede testbrande, som viser, hvilken brandstørrelse slukkeren er dimensioneret til.
Kvalitet og certificering
Slukkeren er certificeret efter EN3-7, CE og Wheelmark og kan anvendes i temperaturer fra –30 °C til +60 °C.
Pulverslukkeren er udviklet til steder, hvor en brand hurtigt kan brede sig og kræver mere slukningsmiddel, eksempelvis tankstationer, lagre og inden for skibsfart. Denne størrelse anvendes ikke i private hjem, hvor mindre slukkere normalt benyttes.
Slukning og anvendelse
Pulver kan bruges ved flere typer brande og fungerer også i kolde og udsatte områder ned til –30 °C. Effektivitetsklassen 55A 233B C bygger på standardiserede testbrande, som viser, hvilken brandstørrelse slukkeren er dimensioneret til.
Kvalitet og certificering
Slukkeren er certificeret efter EN3-7, CE og Wheelmark og kan anvendes i temperaturer fra –30 °C til +60 °C.
5 ÅRS TRYGHEDSGARANTI
– FÅ EN NY SLUKKER, HVIS FAREN ER NÆR
Hvis ulykken er ude og du er tvunget til at bruge din brandslukker inden 5 år fra købstidspunktet, så giver vi dig en helt ny.