Brandslukker pulver, 1 kg
1 kg pulverslukker – effektiv til mindre brande i hjemmet, bilen eller på båden. Pulverslukkeren slukker klasse A, B og C brande og er nem at have ved hånden i nødsituationer.
Tekniske data
| SKU | 600150 |
|---|---|
| Slukkekmiddel | Pulver |
| Effektivitetsklasse | 8A 55B C |
| Brandklasse | ABC |
| Temperatur område | -30 °C / +60 °C |
| Mængde | 1 kg |
| Tømningstid | 9 s |
| Arbejdstryk | 15 Bar |
| Kastelengde | 2-3 m |
| Certificering | EN3-7, CE, Wheelmark |
| Model | PE1HR-A |
| Cylindermateriale | Stål |
| Drivgas | Nitrogen |
| Statistisk nummer | 8424100080 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
Downloads
Detaljer
Pulverslukkeren kan anvendes ved mindre brande i hjemmemiljø, fritid og i køretøjer. Den kan også monteres i kontorer, byggepladser og industrikøretøjer, hvor slukningsudstyr skal være tilgængeligt.
Funktion og placering
Pulver dækker brande i klasse A, B og C og tåler placering i kolde miljøer ned til –30 °C. Klassning 8A 55B C bygger på standardtest af brandstørrelser. Vægbeslag og køretøjsholder medfølger.
Certificering
Certificeret efter EN3-7, CE og Wheelmark og kan bruges mellem –30 °C og +60 °C.
5 ÅRS TRYGHEDSGARANTI
– FÅ EN NY SLUKKER, HVIS FAREN ER NÆR
Hvis ulykken er ude og du er tvunget til at bruge din brandslukker inden 5 år fra købstidspunktet, så giver vi dig en helt ny.